Opublikowany w Synergia, życie w Hanowerze

Wolontariat, stowarzyszenia i imigracja

Mieszkańcy Niemiec,  w tym również Hanoweru, chętnie organizują się w stowarzyszenia (tzw. Vereine), w zwiazki (Verbände) i  kluby (Clubs) niezależnie czy chodzi o czas wolny, sport, stowarzyszeń rodziców, organizacjie obrońców zwierząt, kulturę czy np. inicjatywy społeczne (tzw. Ehrenamt). Obecnie istnieje ok. 580.000 zarejestrowanych stowarzyszeń w Niemczech, w których wiele funkcji jest pełnionych przez wolontariuszy (tzw. Ehrenamtliche). Jak informuje nas gazeta FAZ w swoim online artykule: „Deutschland hat so viele Vereine wie nie zuvor” (link zewn.), to nowe badania pokazują, że liczba stowarzyszeń, spółdzielni i fundacji stale rośnie. Od kryzysu wolontariatu nie może być mowy

FAZ-Vereine in Deutschland
Screenshot – FAZ-Vereine in Deutschland, Quelle: gazeta FAZ

Wolontariat wśród polskich imigrantów nie napawa jednak optymizmem, jest nas stanowczo za mało, a tematów dużo. Jestem jednak dobrej myśli, że będzie nas coraz więcej!

Dlaczego?

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II).

Wolontariat uczy moim zdaniem postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, uwrażliwia na cierpienie, samotność i potrzeby innych, rozwija empatię i tolerancję,  inspiruje do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwija zainteresowania, przyczynia sie do zawierania głębokich, wartościowych przyjaźni oraz kształtuje umiejętność działania zespołowego (tzw. Teamarbeit).

Członkostwo w stowarzyszeniu to także dla imigrantów dobra możliwość obcowania z innymi ludźmi i poznania ich mentalności oraz wspaniała możliwość komunikowania się w j. niem.  Stowarzyszenia mają w Niemczech duże znaczenie dla udanej integracji i wspólnego egzystowania różnych kultur i mają znaczny wpływ na życie społeczne, socjalne i kulturalne w naszym otoczeniu. Istnieje wiele stowarzyszeń założonych przez samych imigrantów. Wiele z nich pomaga w codziennym życiu. Wspierają one, na przykład, rodziny, pomoc w przypadku problemów z dziećmi, w przypadku choroby, lub gdy potrzebna jest szybka pomoc w życiu codziennym lub przy wypełnianiu formularzy.

Czy działasz i udzielasz się w organizacjach, klubach młodzieżowych, klubach sportowych lub innych? Czy podejmujesz się jakiś działań na rzecz swojej okolicy lub  środowiska? Jeśli tak to w jakich?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s