Opublikowany w Edukacja

Nauka j. niemieckiego | BAMF

„Jednej drogi bowiem – nie ma!”  –
Fryderyk Wilhelm Nietzsche (1844–1900)

Kilka wskazówek i informacji dla osób poszukujących kursu niemieckiego w hanowerze

 Kurs integracyjny dla imigrantów
(de: Sprach- und Integrationskurse für Migrantinnen und Migranten)

Kurs integracyjny to oferta dla wszystkich imigrantów, którzy mieszkają na stałe w Niemczech i dość słabo znają język niemiecki lub nie znają go wcale. Kurs integracyjny składa się z 600 godzin lekcyjnych podzielonych na pakiety, tzw. moduły oraz kursu orientacyjnego (45 godzin).  Szczegółowe odp na pytania:

  • Kurs integracyjny – co to takiego?
  • Czego uczy kurs językowy?
  • Czego uczy kurs orientacyjny?
  • Kto może uczestniczyć w kursie?

znajdziecie w pliku pdf na stronach Bundesamt für Migration und Fluechtlinge ( Federalne Biuro ds Migracji i Uchodźców,  BAMF) w  j. polskim.

Uwaga: Osoba, która pobiera zasiłek dla bezrobotnych o nazwie Arbeitslosengeld II i która z powodu swojej słabej znajomości języka nie może znaleźć pracy, może zostać zobligowana do uczestnictwa w kursie integracyjnym. Osoba, ta może starać się o zwrot kosztów podróży tzw. Fahrtkostenzuschuss oder Fahrtkostenerstattung.

Ile kosztuje uczestnictwo w kursie integracyjnym?

Do każdej lekcji kursu integracyjnego trzeba zapłacić 1,20 euro (opłata). Przed 1 lipca 2012 r. opłata wynosiła 1,00 euro. Resztę opłaca Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców .  Wiecej informacji na stronach BAMF – prosze o przeczytanie pliku pdf BAMF w j. polskim.

Gdzie odbywają się kursy integracyjne w hanowerze?

Wykaz zatwierdzonych miejsc w mieście Hanower kursów integracyjnych –  plik pdf  ( skrót klawiszowy STRG + F – znajduje fragment tekstu – proponuje szukać w pliku fragmentu textu hannover).

Jaki formularz jest mi potrzebny?

Po wybraniu miejsca na  kurs integracyjny,  należy wypełnić  formularz o dopuszczenie do kursu integracyjnego tzw.  Antrag auf Zulassung zu einem Integrationskurs.  Z reguły wypełnia go institucja wybranego miejsca na kurs integracyjny, oczywiście wspólnie z osobą ubiegającą się o miejsce na kursie integracyjnym.

Jak znaleść informacje, adres i numer telefonu do miejsc oferujących  kursy integracyjne?

Za pomocą systemu informacji WebGIS można szukać informacji na temat kursów integracyjnych  w Twojej okolicy. System informacji wyświetla np. adres i numer telefonu (strona w języku niemieckim i  angielskim).

Auskunftssystems WebGIS
WebGIS Auskunftssystems des Bundesamtes für Migration und Flüchtlinge

Macie jakieś swoje sposoby na efektywną naukę języka niemieckiego? Koniecznie podzielcie się nimi z nami w komentarzach! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s